Donegal Sports Star awards- Results


Athletics
Winner: Brendan Boyce, Letterkenny A.C.
Badminton
Winner: Chloe Magee, Raphoe
Basketball
Winner: Seán Mac Gettigan, North Star
Boxing
Winner: Brett McGinty, Oakleaf A.B.C.
Camogie
Winner: Rhianne McDermott, Burt
Clay Pigeon shooting
Winner: Joe O’Donnell, Carrigans & St. Johnston Gun Club
Cue Sports
Winner: Sean Devenney, North West Snooker Club, Letterkenny
Darts
Winner: John Flood, Milford
special athlete
Cormac Sweeney, Nemo Special Olympics Swim Club, Ballyshannon
Eoin Rooney, Nemo Special Olympics Swim Club, Ballyshannon
Ethan Daly, Nemo Special Olympics Swim Club, Ballyshannon
Laoise Lennox, Nemo Special Olympics Swim Club, Ballyshannon
Winners: All
Cycling
Winner: Claire McIlwaine, Letterkenny & Phoenix C.C., Belfast
Equestrian
Winner: Gavin Harley, Rathdonnell, Letterkenny
Gaa
Winner: Ryan McHugh, Kilcar
Golf
Winner: Patrick Page, Letterkenny Golf Club
Gymnastics
Winner: Emily E O’Connor Letterkenny Community Gymnastics Club
Handball
Winner: Avril McNamee, Sean MacCumhaills
Hockey
Winner: Alexander Tinney, Raphoe Hockey Club
Hurling
Winner: Lee Henderson, Sean MacCumhaills
Martial Arts
Winner: Stephen John Carlin North West Shotokan Karate Club (Karate)
Motor Cycling
Winner: Rhys Irwin, Kilmacrennan
Motor Sport
Winners: Manus Kelly, Glenswilly & Donal Barrett, Milford
Olympic Recognition
Brendan Boyce, Letterkenny A.C.
Chloe Magee, Raphoe
Mark English, UCD. A.C.
Patsy McGonagle, Finn Valley A.C.
Rena McCarron-Rooney, Buncrana
Sinead Jennings, Letterkenny
Tori Pena, Finn Valley A.C.
Power Lifting
Winner: Paulina Coleman, Stranorlar
Professional Sport Achievement
Winner: Conrad Logan, Rochdale A.F.C.
Rowing
Winner: Sinead Jennings, Letterkenny
Rugby
Winner: Nora Stapleton, Fahan
Soccer
Winner: Roma McLaughlin, Peamount United, Dublin
Surf lifesaving
Winner: Triona McMenamin, Letterkenny
Swimming
Winner: Eadaoin O’Raw, City of Derry Swimming Club
Triathlon
Winner: Aidan Callaghan, Letterkenny 24-7 Triathlon Club
Primary school sports boy
Winner: Luke Mag Fhloinn, Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán
Primary school sports girl
Winner: Hannah Murray, St. Mary’s N.S., Castlefin
Secondary school sports boy
Winner: James Kelly, Royal & Prior Comprehensive School, Raphoe
Secondary school sports girl
Winner: Amy Boyle Carr, St. Columbas Comprehensive School, Glenties
Coach
Winner: Mandy McNulty, North West Shotokan Karate Club
Appreciation
Winner: Seamus Maguire, Donegal Bay Rowing Club
Team
Winner: Donegal Under 15 Sportshall Athletics Team
Primary school (SmaLL <100)
Winner: Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán Primary school
(lARGE >100)
Winner: St. Patrick’s N.S., Lurgybrack, Letterkenny
Primary school sports teacher
Winner: Orla Sullivan, Scoil Mhuire N.S., Ramelton
Secondary school
Winner: Carndonagh Community School
Secondary school sports teacher
Winner: Aoife De Nais, Gairmscoil Chú Uladh, Béal Átha Móir, An Chlochán
International achievement
Winner: P J Gallagher, Dungloe
BRENDAN MCDAID MEMORIAL SPECIAL ACHIEVEMENT
Winner: Jim Doherty, Newtowncunningham
SPORTING ACKNOWLEDGEMENT
Winner: Martin, Mark & Ryan McHugh, Kilcar
Special recognition
Winner : Shaun Paul Barrett, Donegal GAA Minor Football Team
Hall of fame
Winner: John Campbell, Ballybofey
Overall Donegal Sports Star 2016
Overall Winner: Sinead Jennings, Letterkenny

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Top Stories

Advertisement